Får man finta vid frikast?

Ibland har man tur…Det tycker säkert inte de spelare som “drabbats” i nedan klipp – men i morse fick jag en fråga från en tränare om just vad som är tillåtet vid frikast, ni har frågan här nedanför:

Hur är bedömningen när man “fintpassar” på frikast och försvararen tar ett steg framåt? Ibland blir det 2 min på försvarare, ibland blir det passivt och vänder spelet och ibland ingenting? Personligen tycker jag man kan ta bort den regeln för den blir för inkonsekvent och luddig…Men jag vill gärna ha ett förtydligande vad som gäller!

Spela videoklipp

I det här första klippet från dagens match mellan Lugi-YIF så är försvararen helt enkelt för het och sticker mot anfallspelaren direkt på domarens signal. Eftersom domaren gett signal så finns inte längre något alternativ för domaren att korrigera spelarens placering.

Innan domaren gett signal så finns möjligheten att korrigera försvarspelarnas positioner, nu är rätt beslut progressiv bestraffning med hänsvisning till regel 8:7c

Spela videoklipp

Strax efter situationen ovan så uppkommer en ny situation där försvarare går tidigt vid ett frikast. Åter igen så har domaren blåst igång spelet – Det som skiljer sig i det här klippet är att anfallsspelaren fintar och därmed provocerar fram försvararen. Är detta tillåtet?

– JA! Det finns inget i regelboken som gör det otillåtet att finta vid ett frikast, straffkast eller något annat formellt kast. Jag vet att många tycker detta är konstigt, felaktigt etc…men domarna har endast regelboken att förhålla sig till i dessa situationer och då är det återigen regel 8:7c som gäller, dvs progressiv bestraffning, vid den här tidpunkten i matchen så är varningarna “slut” så då gör domarna helt rätt som ger försvarsspelaren 2 minuters utvisning.

För att summera så är det tillåtet att finta passning vid frikast, det är försvararen som har ansvar att stå kvar tills dess bollen är spelad. När försvararen går tidigt ska detta bestraffas progressivt enligt regel 8:7c (under förutsättning att domarna blåst signal – annars ska försvararens position korrigeras).

Det kan regelmässigt inte bedömas som passivt spel för att man fintar och domarna bör inte heller låta bli att beivra försvarare som går tidigt. Är då regeln “luddig” – nja, det är den inte – men – precis som många tränare och spelare så känner nog många gånger domarna att regeln ibland utnyttjas på ett sätt som inte stämmer så bra med regelns grundidé.

Jag har själv använt mig av olika “lösningar” som domare och förstår att detta leder till frustration. Självklart förespråkar jag att regeln ska följas. Det är knappast rätt väg att gå att börja dribbla med regeln från gång till gång. Går det att ta bort regeln? NEJ – den hanterar så mycket annat än just de 2 situationer som jag gett exempel på ovan, men absolut att det borde gå att göra om riktlinjerna för hur regeln ska tolkas och användas. Tyvärr så misstänker jag att det är rätt mycket byråkrati som ska till för att få en tolkningsändring till stånd, mitt förslag är därför att vi helt enkelt kommer överens inom handbollen i Sverige att vi lägger ner att finta vid frikast!

Klargörande:

Ovan tolkning av regeln samt tillhörande diskussion med synpunkter är min egen. Det kan hända att det finns andra tolkningar än de jag gjort gällande sakfrågan. I Svensk Handboll är det Svenska Handbollförbundets Domarkommitté som har tolkningsföreträde gällande handbollens spelregler. Svensk Handbollförbundet är genom avtal skyldiga att följa IHF´s spelregler där vissa regler är utformade så att nationsförbund har rätt att anpassa reglerna efter nationella förutsättningar, regel 8:7c är inte en sådan regel.

 

Scroll to Top
%d bloggare gillar detta: